Tworzenie stron internetowych kiedyś i dziś

Tworzenie stron internetowych kiedyś i dziś

Tworzenie stron internetowych kiedyś i dziś

Tworzenie stron internetowych to prawdopodobnie jedna z młodszych branż, która – mimo swego młodego „wieku” – ma już bardzo dużą liczbę odbiorców. Chociaż jednak strony www tworzy się profesjonalnie zaledwie od kilkunastu lat, przez ten czas wiele się w tej dziedzinie zmieniło.
Tworzenie stron internetowych kiedyś

Pierwsi zawodowi twórcy stron internetowych pojawili się w Polsce 10-12 lat temu, w momencie gdy do naszego kraju na poważnie „wkroczył” internet. Nietrudno się domyślić, że pierwsze witryny www, patrząc na nie z perspektywy czasu, były mało zaawansowane. Były to przeważnie strony statyczne, budowane w zwykłym HTML-u, których aktualizacja zabierała sporo czasu i energii. Na lepsze, zazwyczaj autorskie rozwiązania mogli pozwolić sobie tylko nieliczni – były one po prostu bardzo drogie.

Od tamtego czasu tworzenie stron internetowych znacznie się jednak zmieniło.
Tworzenie stron internetowych dziś

Obecnie webmastering niczym nie przypomina tego, opisanego w poprzednim akapicie. Dzisiaj zdecydowanie odchodzi się od statycznego HTML-a, przede wszystkim na rzecz Systemów Zarządzania Treścią. To właśnie CMSy takie jak WordPress, Drupal czy Joomla stanowią obecnie silniki dla większości stron obecnych w polskim i światowym internecie. Co więcej współczesne strony są również coraz częściej wyposażane w dodatki w postaci Flasha czy dźwięku.

Jednocześnie twórcy witryn internetowych coraz większą uwagę poświęcają zagadnieniom SEO. Można nawet stwierdzić, że SEO, czyli pozycjonowanie stron, wymogło na webmasterach tworzenie stron zgodnych z wymaganiami najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych. Już dawno zrozumieli oni bowiem, że strona internetowa nie przyniesie firmie oczekiwanych korzyści, jeżeli nie będzie widoczna w sieci. A właśnie temu służy pozycjonowanie stron.

Tworzenie stron internetowych to zatem branża niezwykle dynamiczna. Aż strach pomyśleć jak witryny www będą wyglądać za 10 czy 15 lat.

About