Czy warto kupować tanie domeny tam, gdzie mamy hosting?

Czy warto kupować tanie domeny tam, gdzie mamy hosting?

Czy warto kupować tanie domeny tam, gdzie mamy hosting?

Planujesz zrobić stronę internetową. Mniej więcej, a może nawet w 100 procentach, wiesz już co na niej będzie, jakie będzie miała funkcjonalności i cele biznesowe. Przychodzi zatem czas na znalezienie domeny i hostingu. Możliwości jest bardzo dużo, serwery www mają najróżniejsze funkcjonalności, a same oferty zawierają różne usługi dodatkowe – często jest to zarejestrowanie domeny w bardzo okazyjnej cenie, a nawet za zero złotych. Czy takie tanie domeny warto brać pod uwagę kupując hosting? Zdecydowanie tak – zawsze jest to szansa na oszczędności. Jednak warto wiedzieć. Na co zwracać uwagę, by uniknąć złego zainwestowania pieniędzy, ponieważ nie zawsze jest tak różowo, jak się wydaje.

Dlaczego tanie domeny są tanie? To dość proste – są świetnym wabikiem na klientów. Firmom oferującym serwery www, hostingi, czy nawet tylko domeny zależy na pozyskiwaniu dużej ilości klientów i potem przyzwyczajeniu ich do swoich usług. Sam zapewne wiesz, że gdy raz się do czegoś przyzwyczaisz to potem zwyczajnie nie chce się z tego rezygnować. Ale wracając do domen – faktycznie są one tanie, ale najczęściej tylko dla nowych klientów (element pozyskiwania nowego klienta) i po pierwszym roku posiadania, przy konieczności odnowienia domeny, okazuje się, że jest to bardzo drogie – nawet parokrotnie bardziej niż normalnie. I właśnie na tym bardzo często zarabiają firmy oferujące tanie domeny. Co ciekawe, większość klientów płaci za przedłużenie. Powody są dwa. Pierwszy to właśnie przyzwyczajenie. Drugi to regulamin promocji – zdarza się, że zwyczajnie nie można przenieść domeny do innego rejestratora zanim nie opłaci się pierwszego przedłużenia. Jedyne co można zrobić to właśnie zapłacić albo… zrezygnować z domeny.

Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie tego artykułu – to zależy. Po prostu przeczytaj warunki oferty i promocji, czy też regulamin współpracy z firmą, w której kupujesz hosting i ewentualną domenę, a potem przekalkuluj sobie, czy w porównaniu z konkurencją, opłaca Ci się skorzystanie z danej oferty.

About