Idealnie oświetlony dom

Idealnie oświetlony dom

Projektując system oświetlenia w domu lub mieszkaniu, należy brać pod uwagę różnicę funkcjonalną każdego z pomieszczeń. Inne oświetlenie dobierzemy dla przedsionka lub przedpokoju, a inne dla salonu i kuchni. Przedpokój, ze względu na to, że nie wykonujemy w nim specjalnych prac wymagających dobrej widoczności, nie wymaga dodatkowych kinkietów i lamp, wystarczy mocne światło sufitowe wydobywające się z żyrandola dającego równomierne rozprzestrzenienie światła.

W dużym pokoju, pełniącym funkcję reprezentacyjną i wypoczynkową należy zainstalować mocne oświetlenie sufitowe oraz dodatkowe oświetlenie tak zwane strefowe, czyli lampy przy fotelu, w którym czytamy i przy stole, na którym pracujemy, a także na półkach i w rogach pomieszczenia. Kuchnia nie wymaga specjalnie mocnego światła, ale możemy ją zaopatrzyć w dobrze rozprzestrzeniające się oświetlenie z sufitu i dodatkowe lampy w miejscach, w których przygotowujemy posiłki, nad blatem i stolikiem, przy którym spożywamy jedzenie. W łazience wystarczy dobre światło górne, na przykład w postaci plafonu, warto także zorganizować dodatkowe lampy przy lustrze, jeśli jest ono wykorzystywane do stosowania makijażu wymagającego dokładnego naświetlenia twarzy, należy wtedy zastosować żarówki lub świetlówki dobrze oddające barwy. Pokój dziecięcy, prócz mocnego światła sufitowego, wymagał będzie dobrze oświetlonego miejsca na odrabianie lekcji, do czego najlepiej sprawdzają się ruchome lampy oraz dodatkową lampkę nocną przy łóżku.

Odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia jest istotne ze względów zarówno estetycznych, jak i tych związanych z samopoczuciem. Człowiek jest istotą wrażliwą na światło i jego brak lub nadmiar będzie natychmiast odczuwalny przez oczy, a także samą psychikę, możemy być zmęczeni lub rozdrażnieni, mniej wydajni, nie będziemy mogli wypocząć po całym dniu pracy. Dobrze dobrane i rozmieszczone oświetlenie doda walorów estetycznych pomieszczeń, podkreśli i pogłębi barwy ścian oraz aranżację mebli.

About