Budownictwo mieszkaniowe

Budownictwo mieszkaniowe

Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-IV 2009 r. Raport dostępny w pliku PDF.

Jak dowiadujemy się z raportu w okresie styczeń-kwiecień 2009 r. do użytku zostało oddanych 53,576 mieszkań – czyli o 9% więcej niż w roku 2008 i aż o prawie 50% więcej niż w roku 2007. Z drugiej strony jednak liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych spadła o 35% w stosunku do ubiegłego roku.

Warto zwrócić uwagę, że wzrost liczby oddanych mieszkań w 2009 roku jest w dużej mierze zasługą deweloperów. W pierwszych 4 miesiącach 2009 roku oddali oni do użytku aż o 25% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie 2008 roku (a konkretnie 19,765 – I-IV 2008 r., 24,896 – I-IV 2009 r.) Przy czym liczba mieszkań spółdzielczych, komunalnych i wybudowanych indywidualnie utrzymała się mniej więcej na tym samym poziomie co w roku ubiegłym.

Dodatkowo z raportu dowiadujemy się, że w sześciu województwach nastąpił wzrost liczby mieszkań oddanych do użytku w stosunku do ubiegłego roku. Natomiast w pozostałych dziesięciu oddano mniej mieszkań niż w 2008 r. Największy wzrost liczby nowych mieszkań nastąpił w województwach małopolskim (o 59,8%), dolnośląskim (o 57,1%) i opolskim (o 30,5%). Pozostałe województwa, w których oddano więcej mieszkań to mazowieckie, wielkopolskie i lubuskie. Największy spadek odnotowały województwa warmińsko-mazurskie (o 35,9%), świętokrzyskie (o 26,8%) i pomorskie (o 15,2%).

Uważam, że warto bliżej przyjrzeć się obu raportom, przede wszystkim dlatego, że zostały opublikowane przez instytucję państwową – czyli są obiektywne. Wnioski natomiast należy wyciągnąć samodzielnie, a do analiz przeróżnych ekspertów publikowanych w mediach podchodzić z pewną rezerwą. Szczególnie, że owi eksperci przeważnie reprezentują komercyjne placówki finansowe (Expander, Open Finance) lub biura nieruchomości (Home Broker), którym to przecież zależy na utrzymaniu wysokich cen (wyższa prowizja) i namówieniu do kupna jak największej ilości osób (jeszcze wyższa prowizja).

About