Święto chleba 2014r. w Dominowie- już za nami

chlebek (1)chlebek (1)

Reprezentacja Głuszczyzny przygotowała na tegoroczne Święto chleba najsmaczniejszy chleb wiejski. Drugą nagrodę jury przyznało mieszkańcom Majdanu Mętowskiego, a na trzecią – Ćmiłowa. Ogłoszenie wyników konkursu, w którym wzięło udział w sumie 20  propozycji, odbyło się w niedzielę 7 września w Dominowie. Nawiązując do hasła obchodów, czyli „Święta Chleba”, jurorzy oceniali  chleby, upieczone z tegorocznych zbóż .

Wśród gości tegorocznej uroczystości byli poseł Jan Łopata, starosta lubelski Paweł Pikula i sekretarz Artur Walasek, który reprezentował marszałka województwa lubelskiego. Mieszkańców i zaproszonych gości powitał gospodarz gminy wójt Jacek Anasiewicz, który razem z przewodniczącym Rady Gminy Kazimierzem Banachem odebrał od starostów  tradycyjny bochen chleba z tegorocznych zbóż. W tym roku funkcje starostów pełnili Agnieszka Dąbek z Wilczopola i Tomasz Suraj z Mętowa.

Niedzielna uroczystość była też okazją do wręczenia odznaczeń wyróżniającym się rolnikom.
W tym roku minister rolnictwa uhonorował odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” Marię Studzińską i Mariana Boliboka z Wilczopola-Kolonii, Grzegorza Zdunka z Kalinówki i Grzegorza Stefaniaka z Kazimierzówki. Ponadto przedstawiciele 13 firm, najdłużej działających w gminie Głusk, otrzymali wyróżnienia za wkład w rozwój gospodarki oraz szerzenie idei przedsiębiorczości w środowisku lokalnym.

W części artystycznej  na plenerowej scenie zaprezentowali się: Zespół Tańca Ludowego Mały Głusk, dzieci z Zespołu Szkół w Kalinówce i Mętowie, cheerleaderki ze Szkoły Podstawowej w Prawiednikach, członkowie Ogniska Muzycznego w Wilczopolu i kapela ludowa z Prawiednik oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki” z Bychawy”. Aleksandra Pietroń instruktorka fitnes i zumba zaprezentowała spektakularny występ tańca razem ze swoimi uczennicami.

Ogromną popularnością wśród najmłodszych uczestników święta plonów cieszyły się zabawy w kąciku animacyjnym, a wśród wszystkich gości – wiejski stół z regionalnymi frykasami.

Duże zainteresowanie towarzyszyły również pokazom motocyklistów z klubu „Riders of Ipa Lublin i Przyjaciele”.

Ciekawym pomysłem okazał się także pokaz wypieku chleba i cebularza lubelskiego oraz produktów cukierniczych, w wykonaniu piekarni „Pola” ze Stasina w gminie Wojciechów. Uczestnicy  mogli m.in. poznać recepturę tradycyjnego chleba, wytwarzanego na naturalnym kwasie z mąki żytniej, powąchać zaczątek kwasu chlebowego oraz dowiedzieć się jak wybrać dobry chleb w sklepie. Na koniec wszyscy uczestnicy pokazu mogli spróbować wypieczonego na miejscu chleba z różnymi dodatkami, na przykład ze smalcem, świeżym twarożkiem czy kiszonym ogórkiem.

Tegoroczną imprezę zakończył występ Roberta Rozmusa i wieczorna dyskoteka poprowadzona przez DJ Hiszpana.

DSC_4326DSC_4167DSC_4461DSC_4598DSC_4603DSC_4718DSC_4759DSC_4760DSC_4783DSC_4174