Podsumowanie programu „Dom Kultury+Inicjatywy lokalne 2015”

Centrum Kultury i Promocji Gminy Głusk zakończyło realizację programu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2015” . Projekt składał się z 2 części . Pierwszą część stanowiła diagnoza potrzeb kulturalnych w oparciu o 3 grupy społeczne: seniorów, gimnazjalistów, rodziców małych dzieci. Drugą część stanowiła realizacja 5 wybranych inicjatyw lokalnych z terenu gminy Głusk. W sumie odbyły się 32 spotkania w których uczestniczyło 400 osób. W realizację zaangażowanych było 10 animatorów, 3 wolontariuszy oraz 4 pracowników Centrum Kultury i Promocji Gminy Głusk. Na realizację zadania otrzymaliśmy od Narodowego Centrum Kultury dofinansowanie w kwocie : 27.500 zł. Pięć wybranych propozycji zostało zrealizowanych w II połowie roku. . Były to „Kreatywne warsztaty familijne”, wymyślone przez mieszkankę wsi Kliny, „Ladies styling, czyli warsztaty salsy solo dla pań wraz z kącikiem mamy i malucha”, zgłoszone przez mieszkankę Wilczopola, inicjatywa „Dookoła teatru” z Wilczopola Kolonii, „Noc filmowa” jako propozycja gimnazjalistów oraz „Klub Aktywni 50+” autorstwa mieszkanki Dominowa.

„Kreatywne warsztaty familijne” odbywały się od września do listopada w domu kultury w Dominowie i świetlicach wiejskich. Dzieci i ich opiekunowie uczyli się tworzenia wyrobów z masy plastycznej, wikliny papierowej i pianki foam, a także brali udział w zajęciach mydlarskich i cyrkowych. Były również warsztaty iluzji i rozwoju kreatywności oraz plenerowe zajęcia wikliniarskie połączone z piknikiem, na które grupa wyjechała w okolice Nałęczowa.

„Ladies styling” to propozycja dla mam, które nie mają z kim zostawić swoich pociech i dlatego rzadko mogą wyjść z domu, by skorzystać z oferty kulturalnej. Tak narodził się pomysł zorganizowania zajęć tanecznych dla pań, które podczas warsztatów zostawiały dzieci w kąciku malucha, gdzie zajmowali się nimi animatorzy. Gdy mamy uczyły się salsy czy bachaty, ich pociechy słuchały bajek, albo brały udział w zabawach ruchowych, bądź zajęciach plastycznych i muzycznych.

W ramach pomysłu „Dookoła teatru” instruktorki zaprosiły małych artystów na warsztaty teatralne, oparte na przygodach bohaterki książki „Pippi Pończoszanka”, których efektem był spektakl „Jak stać się Pippi”. Podczas zajęć dzieci wykonywały rekwizyty i stroje do spektaklu, tworzyły jego scenariusz i dialogi, a do realizacji samego przedstawienia zaangażowały… publiczność. Ciekawą formą przygotowań były wizyty w Teatrze Andersena w Lublinie, gdzie członkowie grupy obejrzeli dwa widowiska, ale również zwiedzali kulisy i rozmawiali z aktorami.

Program „Nocy filmowej” ułożyli sami widzowie, którzy na dwa letnie wieczory wybrali cztery filmy familijne. Oglądali je siedząc na trawie lub własnych leżakach przy gwieździstym niebie i wspaniałej pogodzie, a dopełnieniem projekcji był… darmowy popcorn bez ograniczeń.

Członkowie „Klubu Aktywni 50+” mogli rozwijać swoje zainteresowania z zakresu: decopuapage na drewnie, sutach, ceramiki, choreoterapii, malowania na szkle, tworzenia biżuterii oraz wykonywania świec i ozdób z filcu. W programie były również zajęcia garncarskie, warsztaty ćwiczenia pamięci i koncentracji umysłu, a także wyjazd do salicarium w okolicach Nałęczowa oraz zwiedzanie od kulis Teatru Juliusza Osterwy w Lublinie. Przewodnikiem po teatrze była aktorka Anna Nowak, a goście obejrzeli salę główną, loże, balkony, sale prób, pracownię krawiecką, garderoby aktorek, a także zapadnię pod sceną oraz miejsca gdzie pracują suflerzy, akustycy i oświetleniowcy. Ponadto, dzięki muzycznemu kabaretowi „Szarp Pan Bas”, wybrali się w muzyczną podróż po twórczości Jerzego Wasowskiego.

„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2015”