Fantastyczny weekend w Lublinie

Od 24 do 27 sierpnia Miasteczko Akademickie UMCS przekształciło się w zupełnie inny świat. Stało się tak dzięki goszczącemu w Lublinie już po raz trzeci Ogólnopolskiemu Konwentowi Miłośników Fantastyki – Polcon. To już trzydziesta druga edycja tej imprezy, za każdym razem jest ona organizowana w innym mieście. W zeszłym roku organizatorem był Wrocław, w tym roku Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza”, zaś w przyszłym będzie Toruń.

Już w czwartek można było zaobserwoć, iż miasto opanowują miłośnicy fantastyki. W miejskiej przestrzeni – na dworcach, ulicach, przystankach zaczeli pojawiać się bohaterowie mang, magowie wojownicy, a nawet potwory. O godzinie 15:00 ruszały pierwsze punkty konwentowego programu. Można w nim było znaleźć ponad trzydzieści godzin – paneli, prelekcji, spotkań autorskich, warsztatów, konkursów, gier, turnieji, pokazów i koncertów. Tym bogactwem i rozmaitością uczestnicy cieszyli się do godziny 16:00 w niedzielę. Wysztkie wydarzenia umiejscowione były w budynkach wydziałów – Humanistycznego, Filozofii i Socjologi, Prawa i Administracji, Chemii, Informatyki; Chatki Żaka, akademiku Amor oraz na świeżym powietrzu – wystawcy i wioski tematyczne.

Nie zabrakło też znamienitych gości, wśród których sporą grupę stanowili autorzy. Ci z ugruntowanym dorobkiem: Michał Cholewa, Jakub Ćwiek, Stefan Darda, Michał Gołkowski, Witold Jabłoński, Anna Kańtoch, Rafał Kosik, Magdalena Kozak, Paweł Majka, Katarzyna Berenkia Miszczuk, Krzysztof Piskorski, Marcin Przybyłek, Martyna Raduchowska. Niedawni debiutanci: Tomasz Duszyński, Anna Hrycyszyn, Marta Krajewska, Jacek Łukawski, Jakub Małecki, Jarosław Rybski. Zagraniczne gwiazdy Volodymyr Arenev, Sergey Legeza, Sergii Paltsun, Siri Pettersen, Lavie Tidhar, Catherynne Valente, Angus Watson. Pojawili się także związani z Lublinem twórcy – Agnieszka Hałas, Marta Nieznaj, Jakub Nowak i Radek Rak, o wpływie miasta na ich twórczość można było posłuchać na osobnym panelu. Z ożywionych dyskusji mogliśmy się sporo dowiedzieć o tym z czego pisarze czerpią swoje inspiracje, jak dużo swojego otoczenia przelewają na papier, jak definiują gatunki w których tworzą oraz jakie mają plany na przyszłość. Przygotowane prelekcje zarówno w wykonaniu autorów jak i członków fandomu przybliżały nam świat mitologii, minione wyobrażenia o przyszłości, specyfikę poszczególnych gatunków, techniki pisania oraz poszczególne literackie światy.

Kulminacyjnym punktem konwentu była Gala Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Do godziny 12:00 w sobotę można było składać karty do głosowania. Wybierano najlepsze opowiadanie z siedmiu nominowanych: Lo faresti per me? Janusza Brauna, Bunt maszyn Michała Cholewy, Panicz z Ertel-Sega Agnieszki Hałas, Paradoks Bliźniąt Magdaleny Kucenty, Wywiad z Borutą Michała Cetnarowskiego i Łukasza Orbitowskiego, Na nocnej zmianie Anny Szumacher i To byliśmy Anny Szumacher. Powieść z pięciu: Inwit Michała Cholewy, Siła niższa Marty Kisiel, Idź i czekaj mrozów Marty Krajewskiej, Czterdzieści i cztery Krzysztofa Piskorskiego i Puste niebo Radka Raka. Nagrodzono w pierwszej kategorii Wywiad z Borutą, w drugiej Czterdzieści i cztery. W trakcie tej edycji wyłoniono także gospodarza konwentu na 2019 rok, którym będzie Białystok.

Czas między punktami programu można było spędzić wśród straganów wystawców. Oprócz ubrań, biżuterii, gier i innych gadżetów można było uzupełnić domową biblioteczkę. Przedpremierowo pojawiły się takie tytuły jak: Impuls Tomasza Duszyńskego, Niepełnia Anny Kańtoch, Orzeł Biały 2 Marcina Przybyłka, Różaniec Rafała Kosika czy Szamanka od umarlaków Martyny Raduchowskiej.

IMG_20170829_151843980

Parę książek autorów będących gośćmi Polconu 2017 już znajdziecie na regałach naszej Biblioteki. Być może pojawią się kolejne tytuły, w tym te które w Lublinie miały swoją premierę…